2013. augusztus 2., péntek

Chaturanga, Urdhva mukha svanasana, Adho mukha svanasana


Chaturanga

Ebben a pózban, fontos hogy a könyök a vállal egy vonalban legyen, különben hosszú távon nyírja a vállizületet. A könyök a csukló felett legyen illetve közel a felsőtesthez. A lapockát hátrafelé és lefelé kell tolni. Figyelni kell arra, hogy ne essen be a két lapocka közötti felsőháti szakasz. (Gyakori hiba.)  A fenék, a combok, hasizom feszes. Az egész test tónusban van, törzs izmai aktívak, gerinc egyenes, tekintet a talajon, ne törjön meg a nyak. Alapvetően nem egy könnyű póz. Erős váll izomzat kell hozzá. Ha még kezdő vagy előkészítő verziónak a 8 pont tartást javasolt, itt a térd, mellkas, homlok van lent. A chaturanga pózban a test egy vonalban van, neutrális helyzetben van a medence. Ez egy földelő póz is, vata nyugtató.


Urdhva mukha svanasana
Ebbe a pózba belégzéssel jutsz bele chaturangaból. Itt figyelni kell, hogy ne engedd beesni a lapockát, tartsuk szélesen, ebben az elülső fűrész izom segít. Húzd lefelé és hátra a lapockát itt a széles hátizom segít. Karok egyenesek, lábak megfeszítve, térdek elemelkednek a talajtól, rüsztön támaszkodunk. A megfeszített lábak támasztják a derekat. Nyúlik a csipőhajlító izom.



Adho mukha svanasana
Lefelé néző kutya. Egy lefelé nyitott V betű. Nevezik még Hegytartásnak is „Bhudarasana” bár ott van némi különbség a hát és a nyak helyzeténél. Fordított testhelyzet. Ebben a pózban a gerinc egyenes, a test szimmetrikus. A négy végtag egyformán tartja a súlyt. A csípőizomzatának összehúzódásával jár. Rendkívül jót tesz a medence és az alsó háti izmoknak. Nyújtja a hátsó combhajlítót (Hamstring). 

Itt hívnám fel a figyelmet, hogy miért is áldásos ez a póz, ülő munkát végzőknél! Ha ülsz egész nap, mondjuk napi 8-10 órát az irodában, egészen biztosan megrövidülnek a hátsó combhajlítók. Ha még esetleg rendszeresen eljársz futni vagy biciklizni, és lespórolod a nyújtást még jobban fog rövidülni. Ami előbb-utóbb egy derékfájáshoz vezethet! Az ülő munkánál a hasizmok is rövidülnek, mert egy idő után nincs az a hátizom, ami megtartja a gerincet egyenesen. Mellizmok is rövidülnek. Összenyomódnak a belső szervek, rosszabb lesz az emésztés, kevesebb lesz a tüdőkapacitás. Valamint a nyak izmok és a csuklyás izom is „beáll”, kritikus rész a lapocka körüli szakasz is. Hát, ha magadra ismertél, akkor ajánlom bátran a lefelé néző kutyát :)

 
Mert ebben a pózban, megnyújtod a hátsócombot, a hát teljes szakaszát, a karokat, a mellizmot. Erősödnek a kar, hátizmok, lábizmok illetve a boka és lábfej izmai. Hatásos lúdtalpnál is.
Akkor is végezheted, ha fáj a derekad, a lumbális szakasz egyenes marad, erre törekedni kell.  A gerinc egyenes, a fülek a karok mellett legyenek, ne törd meg a nyakad. A lapockákat húzd hátra és távolítsd egymástól, ne engedd a nyakadat felhúzódni, erre kezdőknél figyelni kell. A karok is feszesek, tenyér a talajon, told el magad a talajtól, érezd a mellizmokat is. Ülőgumókkal törekedj felfelé, sarokkal pedig lefelé a talajra. Ha be van rövidülve a hátsó combhajlító, akkor eleinte lehet hajlítani a térdet, a lényeg hogy a hát egyenes legyen.  A combokat befelé csavard, az ülőcsontok távolodnak. Ha felvetted a pózt lélegezz, érezd, ahogy a légzés mozgatja testet, érezd ezt a hullámzó pici áramlást. A dinamikus jógában ez a pihenő póz és tényleg pihentető tud lenni  :)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése