2013. július 15., hétfő

Lélegezz!


Asztma és a jóga

Egy kedves ismerősömmel beszéltem ma telefonon és elmesélte, hogy időközben asztmás, allergiás is lett. A mentő vitte be, mert nem tudott lélegezni, nem ment a kilégzés és komoly életveszélybe került. 1 hétig oxigént adtak neki infúzióban.

Az illető irodai munkát végez napi 8 órában, nem nagyon mozog, dohányzik.

A jógával, illetve a légző gyakorlatokkal sokat lehetne segíteni az állapotán. Említettem is neki, hogy kéne edzeni a tüdőt. Például pránajámával. A kórházi gyógytornász is mutatta.

De hogyan is történik a légzés?
Egy felnőtt ember tüdejének 3,5 l az űrtartalma. A halott emberben is a visszamaradt levegő 1,5 l. A nyugati kutatások szerint az ülő munkát végző személyek tüdeje 0,5 l levegőt cserél minden egyes lélegzetvételkor. Ez már a pihegés kategória. Be és kilégzéskor tüdönknek csupán 10-ed részét használjuk ki.



A légzésről többet Yesudián könyvében, részletes leírást ad róla. Mindenkinek ajánlom szívből.

De hogyan is lélegezzünk?
Az orron keresztül. 

Sokan a szájon át vesznek levegőt, akár már gyermekkorban is. Sajnos ennek komoly következményei vannak, elsatnyul a pajzsmirigy, megnagyobbodik az orr-garat mandula, amit persze jó nyugati szokás szerint meg kell műteni.
Az orr egy jól működő védőgát, mely nem engedi be a levegő szennyeződéseit a tüdőbe. Szaglószerv, amely nem csak az illatok és bűzők felismerésért felelős. A levegő bacilusai ellen is védekezik.

Sajnos manapság a divatos orrspray-k teljesen szétszedik az orr természetes nyálkahártyáját, és a szaglóideget is tönkreteszik. Több ismerősöm tapasztalta, hogy 2 hét orrspray után nem érzett szagokat, nem tudom azóta visszatért-e a szaglás. Sajnos tudok olyanról, akinek nem. Szóval, óvatosan! Nagyon jól működik az orrmosó kanna, egyáltalán nem kellemetlen és problémás használni. Személy szerint nekem sokkal kellemesebb, mint az orrspray.

A száj már nem ennyire jó védőberendezés. Feladata, hogy védje az emésztőrendszert. A száj is képes levegőt felvenni, ha az orrnyílás eldugul, de nem ez a fő feladata.


Az orr feladata nagy mennyiségű prána felvétele, a tüdőn keresztül vérellátásban részesíti az egész testet. Erős lesz a szívünk, mely a vért szivattyúzza a legkisebb hajszálerekhez.

Az európai ember a tüdő felső részébe lélegzik. De hogy is lehetne teljes jógalégzést végezni egy szűk farmerban vagy egy push-up melltartóban a számítógép előtt? Lehetetlen.
A hasi légzést általában férfiak végzik, őket nem szorítják össze a szűk ruhadarabok.
A teljes jógalégzés a felső, középső, alsó tüdő szakaszt megtölti levegővel, a szervezet a legtöbb oxigénhez juttatja.

A tüdőbajosoknak általában szűk a mellkasa. A légzőgyakorlatok által csökkenthető a probléma.

Yesudián könyvéből idézve:
„A jóga szerint a vér minősége nagyrészt a tüdőben felvett prána és oxigén mennyiségétől függ. Ha a vér kevés pránát és oxigént kap, minősége is másodrendűvé válik, telítődik tisztátalan anyagokkal, a salakot nem szállítja el a szervezetből, s lassan az egész test mérgeződik. De nemcsak a szervezet, hanem annak minden egyes szerve, minden egyes sejtje megsínyli a vér rossz állapotát.”

Az úszás is tökéletes sport a helyes légzésszabályozásra, ha megfelelő a technika. Személy szerint én csak mellúszásban tudok úszni és nem teszem le a fejemet a víz alá, így viszont beáll a csuklyásizmom, szóval több kárt okozok, mint hasznot. Így marad a jóga  :)

És még sorolhatnám tovább…a légzés csodás hatásait és fontosságát.
Ha jógázol a tüdőkapacitásod biztosan jobb lesz, jobb lesz a tartásod, nyitva lesz a mellkasod. Persze itt is meg kell említenem, hogy nem minden oktató helyez hangsúlyt a légzésre.

Lélegezz!

Levegő


Képzeld el, ahogy fekszel egy zöld mezőn a puha fűben egy fa alatt. Felnézel a kék égre, az ég kristály tiszta, bárányfelhők jönnek – mennek. Gyönyörűen süt a nap. A szél finoman mozgatja a leveleket.

Figyeld a felhőket, ahogy mozognak és haladnak tovább. Figyeld a formájukat, mire hasonlítanak. Kislánykoromban imádtam nézni a felhőket, annyira csodásak, könnyedek és puhák.


Lélegezz, figyeld a tested jelzéseit. Ha bárhol feszültséget érzel, fújd ki a testedből, mint egy könnyű szellő. Engedd tovább, ami már nem kell, amire nincs szükséged. 

Figyeld, ahogy a levegő bejut az orrjáratokon keresztül egészen a tüdő legmélyéig, a léghólyagocskákig. 


Olyan a tüdőd, mint egy gyönyörű fa, amelynek fenséges, dús lombkoronája egyre nagyobb lesz a belégzés által. Érezd, hogy minden egyes belégzésre feltöltődnek sejtjeid, szerveid, szöveteid, éltető pozitív energiával.  Minden egyes belégzéssel fogadd be az újat. Mint az eső utáni friss levegőt, amely könnyed, puha és frissítő.  Élvezd ezt a folyamatot, ne minősítsd.

Csak lélegezz lazán, puhán, erőlködés nélkül.

Lazíts!

2013. július 6., szombat

Mantra


Nos, számomra kissé idegen volt a mantrázás élménye az első jógaórákon. Furcsa volt, hogy mit zümmögnek itt az emberek és ez mire jó. Eleinte a fizikai oldaláról közelítettem meg a jógát, csak az ászanákra koncentráltam, zavart a mantrázás. Ahogy teltek az évek, ez az érzés kezd átformálódni bennem. Bár még minidig nem érzem egészen magaménak a mantrázást, de már sokkal közvetlenebb számomra. Gyakran még magamban is dúdolok mantrát, ezen még én is meglepődöm.

A hang a rezgés egyik formája. Már az őskorban felfedezték, hogy a hang, különösen az ismétlődő hang, hatással van a tudatra. Gondoljunk csak az egyház által használt imákra vagy az „Ámen”-re. A keresztény liturgiában azonban háromnál több alkalommal nem nagyon szokás megismételni, talán emiatt is nem tűnik elsőre igazi mantrának.

A Mantra szó jelentése pontosan nem ismert.  Szanszkrit eredetű szó. Leginkább a hinduizmus és a buddhizmus használta, és használja ma is.
Man „gondolni”, manman „elszántan fontolgatni”, manasz „elme”, manu „bölcs”, mana „buzgóság”, mantu „szabály”, manju „hangulat”,  manusz „emberi lény”.
A tra jelentése, „megmentés, lelki megtisztítás”. Több fordítása is van.
A mantra szó szerinti jelentése "a gondolkodás eszköze". 


A keleti elképzelések szerint a mantrának csak akkor van teljes hatása, ha egy hiteles gurutól kapják meg. Az védikus korszak Indiájából származó szokás, ill. vallásos praktika, már korán eljutott Tibetbe, Kínába, Japánba és Iránba (a Zoroasztrizmusba) is. Euro-amarikai kultúrkörben a Kelet megismerése felé fordulás idejétől van jelen (nagyjából a 19. század elejétől).

A mantrák kimondásakor gyöngyöket illetve imafüzéreket használnak, hogy a koncentráció teljesebb lehessen. A hangosan vagy magunkban énekelt mantra ismétlése nagyon hatékony módszer spirituális  utunkon. Fontos, hogy mind a szöveg, mind a dallam inspirált és energiánkat emelő legyen, értelmünket lekösse, érzelmünket betöltse. A magunkban énekelt mantra még hatásosabb.

A mantra szakrális isteni hang, ami megmenti, megtisztítja az elmét az anyagi szennyeződésektől, ami képessé teszi a transzcendentális valóság üzenetének befogadására. A mantra hangzása megerősíti az elmét. A mantrák állhatnak egy szótagból is, mint pl. az OM mantra vagy akár több hangfüzérből is.  A különböző csakráknak is megvannak a hozzájuk tartozó mantrájuk. Sok különböző célra lehet felhasználni őket. Eleinte arra használták, hogy elhárítsák a nem kívánt erőket, eseményeket és azokat vonzzák, amelyekre vágytak.  A mantrákat varázsigeként is használják.


Számomra a mantra lehet egy ima, vers, dal, pozitív megerősítés. A lényeg hogy milyen céllal gyakoroljuk és mi vele a szándékunk.

Meg kell említenünk a Mantra jógát, amely a Védák korába nyúlik vissza. A mantra jóga ugyanazoknak a filozófiai és kulturális erőknek a terméke, melyek a középkori Indiában a tantrát hozták létre. A mantra jógának 16 ága van.
A mantrák figyelmetlen ismétlése, aligha vezet megvilágosodáshoz vagy boldogsághoz. Figyelmesnek kell lennünk gyakorlásuk közben. A mantra jóga ugyanazt a feláldozást igényli, mint az összes többi jógaforma.

A MÁS jógában több mantrát is használunk. A napüdvözlet mantráit és a nyitó és a záró mantrát.
A nyitó mantra egy ún. Shanti mantra, egy béke mantra. Shanti mantrák találhatók az Upanishadokban. A shnati mantrák végén háromszor hangzik el a béke kifejezés.

Brhadaranyaka Upanishad:

Om
Asato Ma Sadgamaya
Tamaso Ma Jyotirgamaya
Mrtyorma Amrtam Gamaya
Om Shanti Shanti Shanti

Jelentése:
Vezess a hamistól az igaz felé.
Vezess a sötétségből a fény felé.
Vezess a halálból az öröklét felé.
Béke, béke, béke



Találtam egy Tina Turner feldolgozást a Sarvesham Shanti Mantráról. Számomra a gyerekhanggal még varázslatosabbá tette ezt a gyönyörű mantrát.

Om Sarvesham Svastir Bhavatu
Sarvesham Shantir Bhavatu
Sarvesham Purnam Bhavatu
Sarvesham Mangalam Bhavatu
Om, Shanti, Shanti, Shanti.


Jelentése:
Om May good befall all
May peace be unto all
May fullness be unto all
May prosperity be unto all

Om, minden jó szálljon Rátok
Béke legyen Veletek
Teljesség Hozzátok
Jólétben éljetek
 
Kendi Hana fordítása, köszönet érte :)

Az én „kedvenc„ mantrám, (ha lehet ilyet mondani) amit sokat hallgattam életem bizonyos szakaszában, Snatam Kaurtól. Erőt adott, gyakran ezzel kezdtem a napot.

Om shanti :)