2013. április 24., szerda

Napüdvözlet


Napüdvözlet- Surya Namaskar

A napüdvözlet 12 ászanából áll. A MÁS jógában 19 ászanából.
Több jógaórán számos verzióban találkoztam a Napüdvözlettel. Surya Namaskar – tisztelgés a Nap előtt. Surya szó a Nap, Namaszkar a tiszteletadást, köszöntést jelenti. Általában reggel végzik, éhgyomorral, kelet felé fordulva.

A sorozat növeli a test izmainak rugalmasságát, felmelegíti a testet, tonizálja a hasizmokat, az egész gerincet átmozgatja, felfrissíti. Kihasználja a tüdőkapacitást, végigdolgozza a belső elválasztású mirigyeket. Még sorolhatnánk hosszan a pozitív hatásait. A különböző ászanákban az energiát, a pránát áramoltatjuk, aktiváljuk a gerincben. A mantrák zengetésével aktiváljuk az egyes csakrákat.
A sorozat száma változó, van ahol 108-t csináltak belőle. Miért pont 108? Ez a szám összeköti a Napot, a Holdat és a Földet: az átlagos Nap-Hold távolság 108-szorosa a Föld átmérőjének. A jóga hagyománya szerint 108 szent hely van szerte Indiában és 108 Marma-pont (Ayurvedában nyomópont) van a testünkön. Lehet, egyszer én is kipróbálom a 108-t, bár a számolást nem biztos, hogy tudni fogom.
Nem gyakorlom minden nap a Napüdvözletet, de bele fogom tenni a hétköznapokba. A jógaórákba már belecsempészem, bár kicsit vicces egy babás jógán Nap üdvözletet csinálni :)

A második „házink” a Napüdvözlet. Mit is jelképez ez a gyakorlatsor?
Számomra a felkelő napot, az energiát, a napi ritmust, az ember napját, életét szimbolizálja. Felkel az ember az ágyból, nyújtózik egy nagyot, beszívja a nap sugarait, energiáit. Az energiát magában gyűjti és keringteti az egész testben. Eloszlatja és tartalékolja, hogy egész napra legyen elég. Az én legnehezebb pózom ebben a sorozatban 8 pont tartásból (Sashtanga namaskar) kobrába felmenni, ilyenkor már a levegőm is elfogy és a karom is dolgozik rendesen.
Egyszerűnek tűnik a sorozat, de nem az. Főként, ha az ember tényleg a légzésre szinkronban mozog.
A MÁS jógában végig Uddjai légzés van, így a Napüdvözlet alatt is.

Sorozatból a kedvenc ászanám:


Napüdvözlet ászanái a MÁS jógában: 

1.    Namaskar asana. Ez a póz lenyugtat és pihentet, nyugtatja az idegrendszert. Felkészülés a sorozatra, még egy utolsó pihenés, szusszanás. Tenyér a mellkas előtt, hüvelykujj a szív felé mutat. Talpakkal kapcsolódunk a föld energiáihoz. Ez a póz a szívcsakrára (Anahata csakra) összpontosít.  Mantrája: OM MITRĀYA NAMAHA

2.   Urdva Hasta asana: Belégzésre karokat a fül a mellé visszük, kissé hátrahajlunk, nyitjuk a mellkast. A gyakorlat átmozgatja a nyakat, pajzsmirigyet, mellékpajzsmirigyet stimulálja, felsőháti szakaszt lazítja. Működésbe hozza a torok csakrát (vishuddhi csakra). Mantrája: OM RAVAYE NAMAHA


3.   Padahasta: Kilégzésre előrehajlás, a talaj megérintése, térd nyújtva. Serkenti az emésztést, masszírozza a belső szerveket, májat, vesét, hasnyálmirigyet. A köldökcsakrát akitiváljuk (Manipura csakra). Mantrája: OM SŪRYĀYA NAMAHA

4.   Ekepadasana: Hajlítjuk a bal térdet, jobb lábbal hátra lépünk, csípőt a talaj felé toljuk. Karok a földön a láb mellet. Hónalj a térden. Szívcsakrát aktivizálja. Mantrája: OM BHĀNAVE NAMAHA

5.  Kilégzés, lent van a jobb lábszár, tenyerek lent a talajon, hónalj a térden.

6.  Belégzés, felemel a jobb térd, sarkat hátratol. Így a csípő horpasz még jobban nyúlik.

7.  Dwipadasana, deszkapóz. Bal láb hátralép a jobb láb mellé. Két tenyéren támaszkodunk a talajon, csípő ne emelkedjen meg. Erőközpont aktív. Torok csakrát aktivizálja. Mantrája: OM KHAGĀYA NAMAHA

8.  Sashtanga namaskara: térd, mellkas, homlok a talajon, légzésvisszatartás. Két tenyér a talajon, mellkashoz szorosan zárva. Korona csakrát aktivizáljuk. Mantrája: OM PŪSHNE NAMAHA

9.  Bhujang asana: Belégzés, emelkedjünk el a talajtól homlok, áll, mellkas magasba néz. Két kar a test mellett szorosan, szeméremcsont lefelé tol. Köldök a talajon. Gyökér csakrára ható ászana. Mantrája: OM HIRANYAGHARBAYE NAMAHA

10.   Bhudarasana: Kilégzés, csípő emel, felfelé tol, sarkak közelítenek a talajhoz. Vállak lazák, mellkas emel. Hátat egyensítsük ki, lehet pici térdhajlítás kezdőknek.  Erősíti a kar, a láb és a hát izmait, nyújtja a comb és a lábszár hajlító izmait.  Pihenő póz. Torokcsakrát akitivzálja. Mantrája: OM MARICAYE NAMAHA

11.   Ekepead asana: jobb láb előre lép. Bal láb hátul nyújtva. És innen ismétlődik megint.

12.   Kilégzés, bal lábszár lent.

13.   Belégzés, bal láb hátul nyújt, sarkakkal hátrafelé tol.

14.   Ugró póz: térdek behajlítva, kilégzés. Homlok közelít a jobb térdhez. Közben előre lép bal lábbal.

15.   Két kéz érinti a talajt, derék homorít, tekintet előre néz.

16.   Padahasta: homlok a térden, kilégzés.

17.   Urdva Hastasana: belégzés, két kéz nyújtva a fül mellett, így emelkedik felfelé a kar.

18. Namaskara: kéztartás, tenyér a mellkas előtt. Ez egy megnyugtató érzés, amely felfrissíti az egész testet. Érzem, hogy elindul az energia, a finom bizsergést az egész testemben.

Jöhet a másik oldal
:)

2013. április 20., szombat

Vega vagy nem Vega, ez itt a kérdés?


Az Agnisoma oktatóképzésen azt kaptuk házi feladnak, hogy heti 1 blogbejegyzést csináljunk.
Nem vagyok egy nagy bloggoló, de a héten én a következő témával foglalkoztam többet.

Vega vagy nem Vega?
A jógázókról azt gondoltam, hogy biztos minden jógaoktató vegetáriánus. Hiszen aki ennyire tudatos, a táplálkozásában is az.

Vidéki lányként 10 éve - amikor feljöttem Pestre - el sem tudtam volna képzelni, hogy majd én egyszer nem fogom kívánni a húst. A rokonságban van hentes. Édesapám állatokat tartott. Szóval az „alapok” a hagyományos magyar konyha, jó kis magyaros ízek. A vasárnapi klasszikus ebéd húsleves, sült krumpli rántott hússal. 

2007-ben ismerkedtem meg a jógával, először a kismama jógával, amikor kisfiammal voltam várandós. Ekkor még nem voltam tudatos sem étkezés, sem mozgás szempontjából.
Bár arra nagyon emlékszem, hogy a fárasztó irodai munka után, amikor majd szétrobban az ember agya, nagyon jól esett a kismama jóga és az óra végén lévő relaxáció is. Teljesen kipihent voltam utána, úgy éreztem magam, mintha nem is a földön járnék.

Akkor valami megváltozott bennem.

2 évig lekötött a gyerekgondozás, magamra nem igen volt időm. Bár a táplálkozásom és az életmódom már kezdett tudatosabbá válni, de a húsevés még mindig megvolt.

Az elmúlt években, főként az utóbbi fél évben egyre többet jógázok és kevesebb húst eszek. Manapság már nagyon ritkán csinálok magamnak húst. Találkoztam a nyers konyhával, Lénárt Gittával. Gitta oldalán nagyon sok kipróbált receptet találsz, ha kedvet kaptál a nyerskoszthoz. Eleinte el sem tudtam képzelni, mi az, hogy nyers? Saláta salátával, hogy lehet ezzel jóllakni? Masszőr, természetgyógyászként szükségem van bizonyos kalória bevitelre, hogy bírjam a munkát. De kellemesen csalódtam a nyerskonyhában. A turmixok, a nyers sütik elkészítése tényleg nem sok idő, és nagyon finomak. Ha van kedved, próbáld ki!

Az én kedvenc zöld turmixom:
2 marék spenót, 1 alma, 1 banán, fél citrom leve, és kb. 5-6 dl víz (lehetőleg tiszított). Ha van otthon gyömbér, akkor azt is tehetsz bele. Mehet a turmixgépbe, meg is van egy egészséges finom reggeli.


Tanulmányaim során többféle táplálkozási rendszerrel találkoztam, makrobiatika, paleolit, vega, lúgosító étrend, stb. Én is kipróbáltam pár diétát, léböjt, Neera kúra, lúgosító kúra. Hát… akkor jó volt, de miután abbahagytam, olyan hiányállapot jött létre a szervezetemben, hogy bezabáltam, és pár plusz kilóval jöttem ki.
Mindenki magának próbálja ki, mi a jó a szervezetének. Bár nem gondolnám, hogy a mindennapi húsevés jó lenne bárkinek is. Félreértések elkerülése végett, én sem vagyok vegetáriánus, ritkán eszem húst. A családnak azért készítek húst.

A héten elkezdtem olvasni egy könyvet, Napeledel címmel. Mindenkinek ajánlom, akit a nyers táplálkozás érdekel. A könyv nagyon sok receptet tartalmaz, és ayurvédikus szemmel is taglalja a táplálékokat.

Azt hiszem, kicsit elkalandoztam a témától :)

Múlt héten volt nálam masszázson egy kismama, még 5 napja volt a szülésig. Annyira fitt volt és üde, sugárzott az arca. Semmi panasza nem volt, ami ilyenkor szokott lenni. Kismama jógát is tartok, és általában szokott lenni az utolsó pár hetekben lábdagadás, derék-csípő fájdalom, még hányingere sem volt a várandóság idején. 

Elkezdtük a masszázst, és beszélgettem a kismamával. Kiderült, hogy nyersevő vega, és rendszeresen jógázik is. Csak 9 kg körül hízott, én anno 17-t, és nem is nagyon találkoztam olyannal, aki 15 kg alatt volt. Amikor elment, úgy kötötte be a cipőjét, mint a 6 éves fiam, leguggolt. Mesélte, hogy még másnap egy rendezvényt csinálnak, és ott lesz egész nap.

Egy újabb indok, hogy megéri vegának lenni, és rendszeresen jógázni az egészségünk érdekében. :)

2013. április 15., hétfő

Ászanák


Mik is azok az ászanák?

Fura kitekert testhelyzetek? Sok embernek első látásra ez juthat eszébe róla.
Az ászanák, a jógában alkalmazott pózok, testtartások, „gyakorlatok”. A jógagyakorlatok lehetnek statikusak és dinamikusak.

A jóga eredetének vizsgálatánál India kultúrájának kezdeti időszakáig kell visszamennünk. A kutatások szerint India kialakulásának kezdete kb. 5000 évre vezethető vissza, arra az időre, amikor az Indus-völgyében a Harappa civilizáció élte virágkorát. 

Mikor keletkeztek?
A jóga keletkezésének pontos meghatározása lehetetlen. Az indiai hagyomány szerint a jógának mitikus eredete van, azt Síva kegyes ajándékának tartja a tradíció. Eszerint Siva 8 400 000 pozitúrát (ászana) próbált ki, amelyek közül azonban mindössze 84 testhelyzetet talált megfelelőnek az emberek számára. Valószínűleg a legrégibb tudományos leletre az indusvölgyi pandzsábi Harappa környékén bukkantak a tudósok. Az Indus-völgyi pecsételőkön jógaülést (padmászana) bemutató alak látható, melyek korát legalább 4000 évesnek tartják.

A jóga kialakulásának ideje i.e. 100-i. Sz.500-ra tehető. Ekkor írja meg Patandzsali a Jóga Szutrákat, Szvatmarama pedig a Hatha Jóga Pradípikát. Patandzsali szerint: "A jóga a tudatfolyamatok uralása."

Az ászanák gyakorlása közben a legfontosabb dolog a befelé figyelés. Figyelünk befelé, a testünk minden jelzéseire, kizárva a külső gondolatokat, mindig a jelen pillanatra koncentrálunk. Nyugalmi, örömteli állapotba kerülünk testileg, szellemileg, lelkileg. Fontos a tudatosság, nem csak a jógagyakorlás közben, de a mindennapi életben is.