2013. június 30., vasárnap

Kundalini


Kundalini

Kundalini – szanszkrit Kund, égetni”, kunda, „a tekercs vagy a spirál” szó szerinti konkrét jelentése annyit tesz összetekeredett.  Jelentése „spirál felfelé” vagy „összetekert kígyó.”
A Kundalini egy szunnyadó nagy potenciával bíró Isten által kódolt energia, amelynek segítségével valójában bejárást, nyerhetünk a transzcendens világba, és más, magasabb nézőpontból tekinthetünk saját fizikai környezetünkre. Általa tanítást kapunk elsősorban önmagunkról és Isten valóságából is. A Kundalíni-erő a spirituális fejlődés egy bizonyos szintjén kezd el aktív lenni, ébredni. A gerinc „tövében” a farokcsont mögött (sacrumban) található ez a szunnyadó energia kígyóként összecsavarodva, ezért nevezik Kundalini-kígyónak.


A kundalini kígyó felébresztése egy spirituális ébredés, meghatározó, mély misztikus tapasztalat. Az ember szervezetében ilyenkor az összes biológiai folyamat fantasztikus kémiai változáson megy keresztül.
Ez a kígyó, arra vár, hogy a nádikon keresztül feljusson a legfelső energiaközpontba, a legfelső csakrába. (72.000 Nádi van a testben, energiacsatornák) Közben áthalad a hét csakrán, megemeli és áthangolja a rezgésszintjüket. Miután felér a legfelső csakrába, a gyakoroló isteni nyugalmat, leírhatatlan gyönyört érez, világbéke hangulatot. Elszakad egymástól test és lélek.




Az interneten találtam olyan videót, ahol egy oktató, mint egy bábút úgy mozgatja a tanítványt. Számomra elég ijesztőnek tűnt egy öntudatlanul vonagló transzba esett ember. Kicsit az amerikai egyházi műsorokban található kézrátételes gyógyítás és hanyatesés jut az eszembe róla.
A kundalini ébredését fizikai hatások is kísérik, azt hiszem ezt láthattam a videón.


Hatások:
-          Akaratlan remegés
-          Auralátás
-          Víziók, látomások, hangok
-          Tér és idő érzékelési problémák
-          Magasabb hő érzet a csakrák és a test területén
-          A teljesség érzése
-          Transzcendens világ érzékelése.
-          Rosszullét

A kundalini felébresztését több gyakorlattal lehet aktiválni. Ászanák, pránajáma, mudra, mantra segítségével. A Hatha jóga, Bhakti jóga, Karma jóga segítségével.
Ha az ember spirituálisan növekszik, a kundalini is növekszik.

A kundalini két ellentétes energia minőségből a forróból és hidegből tevődik össze és ennek összhangban kell lennie. Ha az egyik vagy másik túlsúlyban vannak, komoly problémák léphetnek fel az embernél. Több államban is találtak megmagyarázhatatlan haláleseteket hirtelen öngyulladásról vagy megfagyásról, ami nem az időjárásnak volt köszönhető. „Erőszakra utaló nyomokat nem találtak”


Veszélyes a kundalini energiát ellenőrzés nélkül ébresztgetni, aktiválni. Mindenki a saját belátása szerint gyakoroljon.
Gropi Krishna mesél könyvében a „Kundalinijógá“-ban saját élményeiről, melyeket extázisban élt át az ellenőrzés nélkül szabadjára engedett Kundalini-erő kapcsán. Éve alatt kifejlesztette az ellenőrzést és az ehhez való eljutást. Megnézheted itt:http://www.youtube.com/watch?v=C0mfOKWHEes


2013. június 23., vasárnap

Mula bandha és Asvini mudra


Mula bandha és Asvini Mudra

Bandha szanszkrit szó jelentése: tartani, összeszorítani, lezárni. A bandhák célja, hogy meghatározott területeken „bezárva” tartsák a pránát, hogy áramlásukat a szusumná nádiba irányítsák a spirituális ébredés céljából. A bandhák önmagukban vagy mudrákkal és pránajáma gyakorlatokkal együtt végezhetők. A mula bandha a brahma granthival kapcsolódik, ez egy pszichikus csomó, amely a múládhára és a szvádhisthána csakrákkal kapcsolódik. Az életösztönnel, lét és fajfenntartással, ösztönös tudással, tudatossággal és a vággyal függ össze.

Mula bandha
Mula bandha a gát összehúzása. A medencefenék bizonyos izmainak az összehúzása. Férfiaknak a végbél és a herék közötti terület. Nőknek az összehúzás pontja a méhnyak mögött van, ahol a méh a hüvelybe torkollik. Ez a Múládhára csakra kiindulópontja. Eleinte nehéz elkülöníteni a többi izomtól.


Kivitelezése: Üllő helyzetben, lazítsuk el az egész testet. Tudatosítsuk a záróizmokat. Koncentráljunk a gát területre, húzzuk össze és felfelé a gerinc felé ezt a területet. Légzésre szorítsuk és össze és lazítsuk el.

Jótékony hatása: gyakorlása fizikai, mentális, spirituális előnnyel jár. Serkenti a medence idegeit, tonizálja a húgy-ivarszerveket. Serkenti a bélperisztartikát, enyhíti a székrekedést és az aranyérbántalmakat. Hasznos fekélyekre, prosztatagyulladásra. Hatásai az agyon endokrin rendszeren keresztül az egész testre kiterjednek. Jótékony asztma, bronchitis és ízületi gyulladás esetén. A Mula bandha képessé tesz, hogy a szexuális energiát akár felfelé irányítsuk a spirituális fejlődés érdekében, akár lefelé a házastársi kapcsolatok erősítése érdekében.

Egy kis anatómia :)


Mik is azok a gátizmok. Én most a női szervezetről írok. 

Mit is értünk a gát alatt?
A gát anatómia értelemben a medence kimenetének megfelelő rombusz alakú terület. A hüvelybemenet és a végbélnyílás közötti terület.

Női nemi szervek:

Külső nemi szervek:
- szeméremdomb
- szeméremtest
- hüvelybemenet

Belső női nemi szervek:
- hüvely (Tudtad, hogy a hüvely a test egyik legnyúlékonyabb izomzata? 10-12x nyúlásra képes a baba születésekor)
- méh: alapból tömege 50-60 g, a várandóság alatt 500x-ra nő, akár 1000 g-ra. Hosszúsága 7 cm-ről 32 cm-re változik, azért ez nem kis teljesítmény :)
- petevezeték
- petefészek
- húgyhólyag: teli állapotban akár 600 ml vizeletet is képes tárolni.

A medence 2 részből áll. Kis és nagymedence. A medence 4 csontból áll: elől és kétoldalt a két medencecsont, hátul a keresztcsont és a farokcsont van. A két medencecsont elől találkozik és alkotja a szeméremcsontot. A két szeméremcsontot középen egy rostos porclemez a symphysis köti össze.

A medence izmainak feladata, hogy alátámassza a hasűri szerveket, zárja a medence a kimenetét, nyissa és zárja a húgycsövet és végbélnyílást. Fenntartsa a hüvely tónusát, szüléskor lehetővé tegye magzat kijövetelét. A medence kötőszöveti rendszere rögzíti a méhet, a hüvelyt oldalt laza kötőszövet veszi körül, melyet fölfelé a húgyhólyag, hátra pedig a végbéltől erős kötőszöveti réteg választ el. 3 izom látja el ezeket a feladatokat.
- Végbélemelő izom
- Elülső gátizom
- Gát felszínes izmai: csikló szárát emelő izom, a hüvelybemenet körüli izom, felületes haránt gátizom, külső végbélzáró izom.


Mit jelent a gyenge gát?

- stressz inkontinencia, azaz akaratlan vizeletvesztés - nők 80%-nak már életében volt ilyen
- végbélzáró erejének csökkenése
- aranyér
- tág hüvely
- hüvelyi visszértágulat

Sajnos súlyos esetben akár süllyedhetnek a belső szervek is, húgyhólyag, húgycső, végbél, méh. Ami fontos, ezekben az esetekben nem javasoltak a rázkódással járó sportok pl, futás, aerobik, zökkenéssel fel-le mozgások. Ezek nagyon megterhelik a gát területét. A női szövetek lágy szövetek. Lássuk csak, általában hajlékonyabbak vagyunk a férfiaknál, gyengébb a bőrünk. Megjelennek a striák, a narancsbőr, visszértágulat, lazábbak az ízületek. Lágy szövetek szövik át a gátizmokat és a hasi szerveket függesztő szalagokat is. Bánjunk testünkkel gyengéden.

Asvini mudra (ló testtartás)

A mula badha előkészítő gyakorlata. Itt a végbélzáró izomnak az összehúzása történik. Az összehúzás és ellazítás ritmusa legyen egyenletes a légzéssel szinkronban. Történhet ülő helyzetben, meditációs pózban, kismamáknál szoktuk még oldalt fekve (térdek között párna) vagy ún. „fékező pózban” ami négykézláb történik, és egy párnában van megtámasztva a kismama homloka. A légzés lehet többfajta is, belégzésre szorít az izom, kilégzésre lazít. Valamint még a szorítás erősségét is lehet félerővel és maximális erővel szorítani.

Jótékony hatásai: aranyér problémákra, lehet szarvagászanában is végezni. Székrekedés, méhelőesés, végbélelőesés.

Asvini szó jelentése „ló”. Azért hívják így ezt a gyakorlatot, mert a lovak végeznek ilyen mozdulatot a végbélzáróizmokkal közvetlenül a belek ürítése után.
A mudra elsajátításával megelőzhető a prána kiáradása a testből, visszairányítva felfelé.

Kismama és baba-mama jógaoktatóként gyakran találkozok hasonló problémákkal. A Mula bandha és az Asvini mudra rendszeres gyakorlásával a fenti tünetek orvosolhatók.

Kismama jógán három izmot edzünk, a végbélzáró izmot, hüvely izomzatát teljes hosszábban, húgycső körüli záróizmot. Ezt a módszert intimtornának is nevezik a gyógytornában. Akárhogy is hívjuk nagyon hasznos a gát izmok karbantartása.

2013. június 9., vasárnap

Balancing Workshop - szombat


Balancing Workshop élménybeszámoló

Tegnap egy érdekes jóga workshopon vettem részt. Balancig workshop, fókuszban az egyensúlyozós ászanák.

Már kíváncsian vártam a szombatot. A jógában a fordított testhelyzetek valamiért nem annyira a kedvenceim. Fejenállás, kézenállás. Hát, még gyerekkorom tornaórái jutnak eszembe. Emlékeim szerint meg tudtam csinálni őket, de nem voltak a kedvenceim. Az egyensúly gyakorlatokat már jobban szeretem.

Az óra egy rövid bemelegítéssel kezdődött. Mivel a héten nem tudtam sokat gyakorolni, már nagyon jól esett a nyújtás.

Na és amikor Gergő mondta, hogy akkor most fekvőtámasz 2*12, kezdtem rosszul lenni. Én meg fekvőtámasz, nem szoktam gyakorolni. Küzdöttem is vele rendesen. De már a helyes technikát elméletben elsajátítottam. Már csak gyakorolni kell. Pár darabot tudok csinálni, de nem túl sokat.

Következtek az egyensúlyozós gyakorlatok pl. Fa póz. Érdekes volt megfigyelni, hogy a fókusz áthelyezésével mennyire más lesz a stabilitás. Én kedvelem a Fa pózt, főzni is szoktam ebben a testtartásban, nekem kényelmes. Észrevettem, hogy mostanában amióta gyakorlom a Tratakát. Könnyebben tudok megállni az egyensúlyozós ászanákban, a bambulás a titka. A kiüresedett tekintett egy fix fókuszra, pislogás nélkül, sokat segít.

Jöttek a páros gyakorlatok. Na, itt kezdett érdekessé válni a gyakorlás. Ezeknél a gyakorlatoknál már a másik emberben is meg kellett bíznom, vajon megtart-e? Hát persze, hogy meg :)
A gyakorlatok egyre színesedtek és bonyolultabbá váltak. Bejöttek az akro jóga elemek. Két, három emberes gyakorlatok.Én még nem próbáltam az akro jógát, de meg kell mondanom nagyon jó érzés volt.



Végül a kézenállásra kezdtünk ráhangolódni. Itt is több lépcső volt. Mennyi formában lehet ráhangolódni? Nem is gondoltam volna. Több segítővel már én is bátrabb voltam és egész jól ment a határaimhoz képest.
Ha egyedül kézen állni egy nap alatt nem is tanultam meg, de segítséggel ment és ez nagyon jó érzéssel töltött el. Egészen jól éreztem magam ebben a pózban. Általános iskola óta nem gyakoroltam.

A végén jött az igazán nehéz egyensúlyozás. A cirkuszok hangulatát idéző henger és rajta egy fa deszka. Jaj, gondoltam nem is annyira nehéz. Hát, tévedtem. Nehéz megállni a deszkán, de azért egy darabig bírtam.

Összefoglalva nagyon szórakoztató volt a workshop. Egy kis időre mintha visszamentem volna a gyermekkoromba. 

Köszönöm Gergő :)

Idézet

A következő házi feladatunk az oktatóképzésen, idézetek gyűjtése jóga guruktól. Sok idézetet olvastam, de nem volt könnyű a témába illő választás.

A téma a 3 test kialakulása, megszűnése és újjászületése.
A 3 test:
- Fizikai test - 5 durva elem. Jógában az ászana.
- Finom test - 5 tanmantra. Pránajáma, pratjahára, mantra.
- Kauzális test - gunák. Meditáció, samadhi.

Csekély angoltudásom híján, kissé nehézkes volt a feladat. Valamiért nekem a következő idézet volt, amire visszatértem.

 Íme Vivékanadatól:

"Az önvalóról először hallanunk kell. Halljunk éjjel-nappal, hogy az önvaló vagyunk! Ismételgessük magunkban éjjel-nappal, amíg be nem hatol ereinkbe, be nem ívódik minden vércseppünkbe, át nem járja csontjainkat és húsunkat. Egész testünket ez az egyetlen gondolat töltse ki: "Én a születés és halál nélküli, az áldott, mindentudó, mindenható és örökké dicsőséges önvaló vagyok." Minden cselekedetünk átalakul, magasztos és megistenült lesz ennek a gondolatnak az erejétől. Ha az anyag hatalmas, akkor a gondolat mindenható."

"A hullám csak azáltal lehet határtalan, hogy visszahullik a tengerbe. Hullámként sohasem lehet azzá. Ekkor, miután tengerré vált, újra hullám lehet, akkora, amekkora csak akar. Vess véget az áramlattal való önazonosításnak, és tudd, hogy szabad vagy."