2013. szeptember 2., hétfő

Brahmacharya


Brahmacharya – az önmegtartóztatás művészete

Évekkel korábban a kezembe került egy taoista könyv, ami mint utólag kiderült férfiaknak szól. Témája, hogy lehet a szexuális energiát gondozni, fejleszteni és finomítani. Tulajdonképpen a jógában ismert Brahmacharya gyakorlásáról szól.

A brahmacharya  célja a szexuális energia feletti tökéletes uralom elérése, anélkül azonban, hogy kizárnánk a szexuális tevékenység gyakorlásának lehetőségét.
Az ejakuláció csak abban az esetben kívánatos, ha a pár gyermeket szeretne. Hát nem lenne egyszerű ezt a tudást mindenkinek ismerni? A családtervezés mennyivel egyszerűbb lenne.


A brahmacharya nem cölibátus, hanem a mértékletességet jelenti, a szexuális túlzások az életenergia elherdálásához vezetnek, ezt az energiát magasabb állapot elérésére is lehetne irányítani.
Érdekes téma ez. Ismerek olyan embereket, akiknek a heti több (3-4) szex is kevés, míg a női partnerüknek meg már túl sok. Fogadjuk szüzességi fogadalmat?

Hol az aranyközépút? 

„A szexuális jóga taosita tanítása összebékíti ezeket a nézőpontokat, mivel a középutat választja, elismerve, hogy mindkét szélsőségben van az igazság. A megoldás a lehető legegyszerűbb: az örömteli és gyengéd szeretkezés a férfi magjának elveszítése nélkül a lehető legegészségesebb.”

Ha valaki elnyomja a nemi vágyat, frusztrált lehet. Az elfojtás kiegyensúlyozatlanná teheti, elveszíti a testi összhangot, depresszióssá válhat az ember. Túl sokat ehet vagy mással kompenzál. Hallottam olyan esetről, amikor a férjnek nagy volt a szexuális étvágya, a feleségének kevés, a férj szeretőt tartott és lebukott. Újranősült, majd nem csalta meg a feleségét, de kevés volt neki a szexuális együttlét és hamarosan prosztata rákos lett. Nála így jött ki a szexuális energia visszafojtása.
Valójában nagy művészet, hogyan alakítsuk ezt az energiát az agy felé, felfelé egy magasabb cél elérése érdekében.

Manapság sokan perverzek és erőszakosak, mert elvesztik az uralmat a vágyuk felett.

Mennyi az annyi? Ezt neked kell tudnom. Valahol a középen.

Idézet:
Mantak Chia és Michael Winn: Taosita szerelmi titkok (férfiaknak)

Wilis kör


Wilis kör és a jóga

Az agyat és az agytörzset a belső fejverőerek (arteria carotis interna) és a gerinc menti verőerek (arteria vertebralis) látják el artériás vérrel. A nagy artériás törzsek a koponyába belépés után az agyalapon összekötő ágak közvetítésével egy artériás anasztomózis gyűrűt alakítanak ki: Willis-féle circulus arteriosus. Ebből erednek a különböző területeket ellátó nagyobb ágak. Az agykérget ellátó nagyobb artériák között még vannak összeköttetések, de az agy állományába belépő ágak már végartériák. Az agy vénás vérét a belső és felszíni vénák és a vénás öblök (sinus durae matris) gyűjtik össze. Ezekből a vér a belső nyaki visszereken vezetődik el.

A fordított ászanák fokozzák az agy vérellátását is, táplálva az idegsejteket, és elszállítva a méreganyagokat. Javul az agy minden funkciója, a memória, a koncentrációképesség, a fej kitisztul, felfrissül, az álmosság megszűnik, a tanulás könnyebb, az emlékezés javul.
Lehet így kéne tanulni?  :)

Fordított testhelyzetben: a test felemelt alsó feléből hatalmas vérmennyiség zúdul a szív felé, ami által a szív telítődése megnő, és ennek hatásaként nő az oxigéndús kilökött vérmennyiség is. A verőerekben megnő a vérnyomás, amely következtében a szabályozó rendszer működésbe lép. Pihenteti a szívet és a keringést, csökken a vérnyomás. Visszértágulatnál megkönnyebbülnek a lábak, mivel a pangó vér kiürül a végtagjaikból. Erősíti a kart, lábat, gerincet és a tüdőt. Jótékonyan hat az asztmára, orrmelléküreg-gyulladásra, terméketlenségre, álmatlanságra és a menopauza tüneteire. Fiatalítja az arcbőr rugalmasságát, oldja a feszültséget, elűzi a fáradságot.



A fordított testhelyzetben a légzés lassul és mélyebbé válik, mivel a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, valamint a „hasi szervek súlya a rekeszizmot mély kilégzésre készteti, és ez nagyobb mennyiségű szén-dioxidot, méreganyagot és baktériumot távolít el a tüdőből”, és ezáltal a tüdő sokkal ellenállóbbá válik az időjárás változásaival szemben. 

A fordított testhelyzetű ászanákból lassan kell kijönni.

A fordított testhelyzetű  ászanák végzése közben a máj méregtelenítő munkája fokozódik. Ennek oka, hogy a megváltozott gravitáció miatt a máj szinte masszázsban részesül, valamint a májkapuvénán át beáramló vérmennyiség megnő.

Fordított testhelyzetű ászanákban a szív a fej vonala felett helyezkedik el. A kezdőtől a haladó ászanáig vannak variációk a fordított testhelyzetre. A kezdők közé soroljuk adho mukha svanasana (lefelé néző kutyát), félgyertya. Kicsit nehezebb az eke póz, a haladó ászanákhoz tartozik a fejenállás, kézenállás. Rendszeres fejenállással megelőzhetjük a hátfájást, fejleszthetjük a memóriánkat, koncentrációs érzékelő képességünket. Fordított testhelyzetben légzésünk automatikusan mélyebb lesz, s így több oxigén-dús, friss vér kerül az agyba. Bármilyen, kezdetben érzett légzési nehézség rövid gyakorlás után megszűnik. 

Az agyi érkatasztrófa legtöbbször a reggeli-délelőtti órákban alakul ki, az esetek többségében a következő fenyegető tünetei és előjelei lehetnek:
  • átmeneti látásvesztés az egyik szemen,
  • kettős látás, látótérkiesés,
  • beszédmegértési zavarok,
  • szóformálási nehézségek,
  • zavartság, szédülés, fejfájás,
  • hirtelen fellépő eszméletvesztés.
Ezek a tünetek lehetnek múló jellegűek vagy maradandóak, és együtt vagy külön-külön is előfordulhatnak.
A rendszeres jógagyakorlással megelőzhető az agyi katasztrófák.

Források:
http://aum.hu/fantasztikus-forditott-pozok/
http://www.jogapont.hu/cikk/0000000150/a-forditott-testhelyzet-hatasa-a-szervrendszerek-mukodesere/